W obliczu wielu książek, jakie wydano na przestrzeni lat, a są w różny sposób poświęcone Fiatowi 126p, pozwoliliśmy sobie na sporządzenie małego wykazu. W wiele z niżej wymienionych pozycji z powodzeniem możemy zaopatrzyć się na rynku wtórnym. Znalezienie na półkach nowych egzemplarzy jest niestety nierealne.

Poniżej zamieszczamy listę, dzięki której, każdy z Was będzie mógł wybrać coś dla siebie, bądź być może uzupełnić braki w aktualnie już zgromadzonej bibliotece:

Pozycją bez wątpienia obowiązkową dla każdego posiadacza Fiata 126p jest seria książek
zatytułowanych:

- "Jeżdżę Samochodem Polski Fiat 126p" - Autorzy: Z. Klimecki R. Podolak, wydawnictwo WKiŁ
Z uwagi na zmiany konstrukcyjne w pojeździe jak i drobne poprawki w tekście - możemy znaleźć wiele wydań.
Poszczególne wydania różnią się od siebie okładką. W ostatniej wersji uwzględniono również model BIS.
W książce tej znajdziemy opis podstawowych czynności obsługowych związanych z użytkowaniem pojazdu oraz schematyczne
rysunki przedstawiające poszczególne zespoły części.

 

 

Kolejną bardzo ciekawą, lecz może nie do końca znaną wszystkim jest książka
- "ELEKTROTECHNIKA w Maluchu" - Autor: T. Dąbrowski, wydanictwo WKiŁ
Książka ta w bardzo prosty sposób obrazuje schemat elektryczny, oraz budowę i zasadę działania urządzeń elektrycznych.
Ilustracje okraszone niewielką ilością tekstu doskonale obrazują sposób w jaki we własnym zakresie, dysponując podstawowymi narzędziami
jesteśmy w stanie sprawdzić stan, oraz prawidłowe funkcjonowanie takich elementów jak prądnica czy alternator (oraz wiele innych).

 


W późniejszym okresie czasu pojawiło się nowe wydanie o nieco zmienionej szacie graficznej, lecz zawierające praktycznie te same informacje.

 

 

- "DALEJ i TANIEJ - jak dbać o samochód, by silnik nie był zbyt żarłoczny" - Autor: W. Jeżewski, wydawnictwo WKiŁ
Jak sama nazwa wskazuje, autor w dość prosty sposób przekazuje nam informacje na temat tego co i w jaki sposób ma wpływ na zużycie paliwa, w jaki sposób prowadzić pojazd itp.

 

- "FIAT 126p na codzień" - autor: A. Dzierżanowski, wydawnictwo KAW
Autor przekazuje podstawowe informacje na temat obsługi oraz użytkowania pojazdu. W książce tej nie znajdziemy jednak rysunków technicznych czy schematów.

 

- "126 x 126p" - wydawnictwo Interpress
Pozycja, która najmniej przyda nam się podczas dokonywania napraw. W książce tej znajdziemy jednak szereg żartów o maluchu. Poza kawałami, znajdziemy tutaj również zabawne ilustracje. Niewskazana dla osób nie potrafiących podejść z dystansem do Małego Fiata :-)

 


- "Autoryzowana Instrukcja Napraw - Polski Fiat 126p"

Najobszerniejsza oraz oficjalnie wydana dzięki FSM. Książka ta, zawiera bardzo szczegółowe dane oraz schematy i rysunki. Niezastąpiona podczas wielu napraw
i usprawnień.
//zdj. 20130906_083223 20130906_083228

 

- "126 Napraw 126p" - autor: B.Suchecki A.Walbiner, wydawnictwo WKŁ
Zestaw pięciu szczegółowo ilustrowanych poradników potocznie nazywanych zeszytami napraw. W każdym kolejnym zeszycie znajdziemy przepisy krok po kroku jak uporać się z wieloma czynnościami odnośnie bardziej lub mniej skomplikowanych napraw. W zeszytach uwzględniono najczęstsze usterki.

 


- "Naprawa Samochodów Polski Fiat 126p" - autor: Z.Klimecki J.Zembowicz, wydawnictwo WKiŁ
Dość obszerna, a zarazem bardzo szczegółowa książka dotycząca budowy i napraw. Zawiera szczegółowe ilustracje oraz schematy. Dostępna w miękkiej i twardej oprawie.

 - "Polski Fiat 126p - Budowa, naprawa, eksploatacja" autor: B.Jakubowski T.Tomiczek, wydawnictwo WKŁ
Podobnie jak powyższa książka, ta również zawiera bardzo wiele ciekawych informacji, danych, sposobów napraw. Wyposażona w bogate, szczegółowe zdjęcia i ilustracje zdecydowanie przyda się bardziej zaawansowanym użytkownikom. Książka ta występowała w oprawie zarówno miękkiej jak i twardej.

 

Ignac

Rezerwa126p.pl, 2009 - 2017
kontakt: kontakt@rezerwa126p.pl